Baloucoune е героят на хеттрика за Ълстър във Франция

Хеттрик на Робърт Балукун осигури връщането на Ълстър в Рейвънхил за реванша от осминафиналите срещу Тулуза с шест точки предимство, след като защитниците на шампионата бяха намалени до 14 играчи за 70 минути.

Но ирландската провинция беше принудена да се справи с малко вероятна късна атака, след като резултатът на Ромен Нтамак в 78-ата минута върна Тулуза обратно в равенство, от което изглеждаше да избяга.

С по-голямата част от публиката от 31 000 души на гърба си, реферът Уейн Барнс – който беше ескортиран от терена в края на мача – нямаше друг избор, освен да изгони Хуан Круз Малия, след като извади крилото на Ълстър Бен Моксам в ефира след 10 минути мач, игран с наказателно темпо.

Тройката на ирландския национал Baloucoune – две от тях идват рано във всяко полувреме и третата му в 13 минути след време чрез прехващане дълбоко в неговите 22 – бяха допълнени от взрив на късо разстояние от заместващия Анди Уоруик малко преди часа.

Но резултатът за завръщане на Ntamack, след неистов период на късен натиск, означаваше, че защитаващите шампиони остават на допирна дистанция и се насочват към реванша следващата събота.

Тулуза без докосване се насочи към мача след три победи от последните си 11 мача, но със седем от националните отбори на Франция, спечелили Големия шлем в редиците си.

И опитът на Еманюел Меафу в седмата минута доказа, че няма да се откажат лесно от титлата си.

Дори след като Малия беше изгонена, те отказаха да затворят магазина и многократно разтягаха защитата на Ълстър до точката на счупване, без да могат да намерят убийственото докосване.

Малия (14) извади Моксам (11), докато той скочи да хване

Ълстър бяха на ниво шест минути след откриването на Меафу, Балукун се включи, след като нападателите Ник Тимони, Марти Мур и Дуейн Вермюлен пробиха многократни дупки в защитната линия на домакините.

Но две дузпи на Томас Рамос – втората след края на полувремето – дадоха преднина на отбора от Топ 14 с 13-7 на почивката.

Нито една от страните не пожела да напусне неистовото темпо през второто полувреме.

След пет минути, след добра работа на пакета, топката се завъртя широко – където Балукун дебнеше в твърде много пространство. Джон Куни пропусна реализацията, което запази Тулуза начело с точка.

Тулуза смяташе, че са увеличили предимството си в зрелищен стил минути по-късно, когато Матис Лебел падна след пробив на Нтамак почти по дължината на терена. Но те бяха извикани обратно за нок-он и едва за втория схват на мача. Първият беше в 39-ата минута.

Тачдаун на Warwick, превърнат от Cooney, изведе Ълстър начело за първи път.

И третото на Baloucoune – за което все по-гласовата и ядосана публика беше убедена, че е офсайд – беше достатъчна, за да разреши въпроса, въпреки късния резултат на Ntamack и пробива на Рамос дълбоко в територията на Ълстър от следващия начален удар.

Тулуза: Томас Рамос; Хуан Крус Малия, Зак Холмс, Пита Аки, Матис Лебел; Ромен Нтамак, Антоан Дюпон (капитан); Родриге Нети, Пеато Маувака, Дориан Алдегери; Рори Арнолд, Еманюел Мифу; Ринхард Елщат, Тибо Фламан, Франсоа Крос.

Замени: Гийом Крамон, Сирил Бейл, Чарли Фомуина, Ричи Арнолд, Антъни Джелонч, Албан Пласинес, Мартин Пейдж Рело, Софияне Гитун,

Ълстър: Майк Лоури, Робърт Балукун, Джеймс Хюм, Стюарт Макклоски, Бен Моксам, Били Бърнс, Джон Куни; Ерик О’Съливан, Роб Херинг, Марти Мур, Алън О’Конър, Иън Хендерсън (капитан), Маркъс Ри, Ник Тимъни, Дуейн Вермюлен.

Замени: Брад Робъртс, Андрю Уоруик, Том О’Тул, Кийрън Тредуел, Джорди Мърфи, Нейтън Доак, Люк Маршал, Роб Литъл.

Рефер: Уейн Барнс (RFU)