Селтик 7 – 0 St J’stone

Селтик разби Сейнт Джонстоун със 7-0 на Селтик Парк в събота, за да увеличи преднината си на върха в Шотландската Премиършип до девет точки.

Отборът на Андж Постекоглу доминираше през всичките 90 минути и преодоля безизходица само с осем минути след като Рео Хатате отправи възхитително воле покрай Зандер Кларк.

Георгиос Гиакумакис се нахвърли при пагубен хлабав заден пас от Калъм Буут, за да удвои преднината на Hoops в средата на полувремето, преди Jota да отправи точков центриране за Daizen Maeda, за да се отбие вкъщи една трета преди почивката.

Йосип Юранович реализира четвърти от 12 ярда в 51 минути, след като Том Санг повали Хатате, като резервите Матю О’Райли и Лиел Абада също влязоха в резултата.

Как Hoops разбиха Сейнт Джонстоун

Обръчите не са губили вътрешен мач от поражението с 1-0 от Ливингстън през септември и не показват признаци на отклонение в опита си да върнат титлата в лигата в източния край на Глазгоу.

Giakoumakis накуцваше скоро след като отбеляза гол, но Маеда демонстрира своята гъвкавост и Kyogo Furuhashi се върна в действие от пейката за първи път след влошаване на контузия на подколенното сухожилие в Boxing Day.

За гостите се завърнаха защитниците Джеймс Браун и Калъм Буут, както и крилото на Рейнджърс под наем Глен Мидълтън, които нямаха загуба в три мача. Въпреки това, на Селтик бяха нужни само осем минути, за да започнат своята поредица от голове.

Гостите така и не изчистиха линиите си, след като вратарят Кларк спаси удара на Хатате от близко разстояние и когато топката беше рециклирана, японският халф удари от 16 ярда.

Миг по-късно Кларк се справи добре, като прокара още един удар на Хейтейт покрай греда за корнер, от който Камерън Картър-Викърс стреля встрани, преди вратарят да блокира удар на Том Рогик, докато Сейнт Джонстоун се мъчеше да овладее ловко движещите се домакини.

Втори гол изглеждаше неизбежен, но мъжете от McDiarmid Park подадоха ръка на Селтик. Буут беше твърде къс с паса си обратно към Кларк и Гиакумакис засече и заобиколи вратаря, преди да плъзне топката над линията от най-тесния ъгъл.

ГЛАЗГОУ, ШОТЛАНДИЯ - 09 АПРИЛ: Гиоргос Гиакумакис от Селтик прави резултат 2-0 по време на мач от Премиършип между Селтик и Сейнт Джонстоун в Селтик Парк на 09 април 2022 г. в Глазгоу, Шотландия.  (Снимка от Роб Кейси / SNS Group)

Маеда се насочи към средата и в 36-ата минута, когато Йота замахна с десен крак в наказателното поле от ляво, нападателят на Япония премина с глава покрай Кларк.

Дейвидсън привлече Ками Макферсън и Том Санг за Мъри Дейвидсън и Шон Рууни в началото на второто полувреме, с О’Райли за Рогик.

В 51-ата минута реферът Андрю Далас посочи бързо точката след неудобния фаул на Санг срещу Хатате и Джуранович победи Кларк с добре изпълнена дузпа.

Абада се приближи с удар и пряк свободен удар, преди Дейвид Търнбул, за Хейтет, центрира за О’Райли, за да изпрати скока с глава покрай Кларк и след това, моменти по-късно, той удари високо покрай вратаря на Сейнт Джонстоун от само вътре в кутията.

Имаше още едно силно аплодисменти, когато Киого влезе за Джота, а Джеймс Маккарти за капитан Калъм Макгрегър.

Фурухаши направи мигновен удар, неговото преминаване на топката намери Маеда и когато топката се затича твърде далеч, Абада се втурна, за да стреля високо покрай Кларк.

Имаше още време за няколко опита на Селтик да вкарат осми гол, преди последният съдийски сигнал да сложи край на мизерията на Сейнт Джонстоун.

Postecoglou: Свалихме чорапите си

Мениджър на Селтик Андж Постекоглу: „Очевидно Гиакумакис получи контузия днес, но Джеймс Форест трябва да се върне следващата седмица и имаме най-здравия отбор, който сме имали през цялата година.

„Имаме много сътрудници, което означава, че нашите нива на обучение са на най-доброто, през което са били през цялата година. Получаваме няколко добри седмици в тренировки, защото няма мачове по средата на седмицата, така че тези неща са в наша полза по отношение на, надяваме се, да произвеждаме най-добрият ни футбол.

„Но не е, че те просто се пускат там и това просто се случва. Те си извадиха чорапите днес. Когато нямахме топката, бяхме решени да си я върнем. Когато направим това, имаме качеството в отбора да разбийте отборите, както направихме днес.”

Мениджър на Сейнт Джонстоун Калъм Дейвидсън: „Разбира се, че е горчиво разочароващо. Загубихме някои наистина слаби голове, особено втория, а след това беше с гръб към стената.

„Те донесоха много енергия в играта и за съжаление ние просто не можахме да им се мерим. Това е моята честна оценка за играта.

„Нашата борба е за оцеляване и очевидно след разделянето и малката пауза ще бъдем готови. Вземете днешния мач и бяхме в добра форма, в победна серия.

“Днес просто бяхме победени от по-добрия отбор, толкова е просто. Резултатът е труден за вземане, трябва да го кажа.”

Какво следва?

Селтик се изправя срещу Рейнджърс на полуфиналите за Купата на Шотландия в Хампдън Парк в неделя, 17 април, от 14:00 часа.