Пет предишни решения на Прем и тяхното влияние върху надпреварата за титлата…

Преди потенциално решаващия сблъсък в неделя на Етихад, ние погледнахме назад към пет предишни „решаващи титли“, всички от които включваха Ман Юнайтед, като четири се оказаха ключови…

Нюкасъл 0-1 Ман Юнайтед – 1995/96
Обстоятелствата: Фърги Юнайтед отиде в Нюкасъл в понеделник вечер, след като намали преднината на Нюкасъл от 12 точки – с игра в ръка също – до едва четири. Keegan’s Entertainers загубиха и завършиха наравно в предишните си два мача, но увеличаването на предимството им до седем точки би успокоило нервите на Тайнсайд, тъй като те преследваха първата си титла от 69 години.

Играта: Нюкасъл се измъкна от капаните и Юнайтед притисна назад през по-голямата част от първото полувреме. Но Петер Шмайхел пречеше на всичко, което домакините хвърляха към вратата му. Когато победиха Шмайхел, гредата отрече Филип Алберт. След това, в началото на второто полувреме, те получиха Кантона…

Влиянието: Оставаше още една четвърт от сезона (тогава наистина ли беше решаваща за титлата?), но победата с разбиване и грабване стимулира Юнайтед и накара задниците на Тайнсайд да потрепват ужасно. Нюкасъл продължи да пропада, като загуби три и завърши наравно два от последните си 10 мача, докато Юнайтед спечели седем от деветте си, три със същия резултат 1-0 (Кантона). Стигна се до последния ден, но Юнайтед надмина Боро, докато Нюкасъл направи равенство със Шпорите, за да даде на Червените дяволи разлика от четири точки за победата.

Големият уикенд: Ман Сити срещу Ливърпул, Лампард, Арсенал, Корнет

Ман Юнайтед 0-1 Арсенал – 1997/98
Обстоятелствата: Юнайтед влезе в март с аванс от 12 точки, донякъде подсилен от факта, че изиграха повече мачове от хората на Арсен Венгер. По времето, когато Арсенал отиде на Олд Трафорд, Червените дяволи бяха видели, че това намаление на девет след поражение от Шефилд Уензди и равенство с Уест Хем в двата мача преди посрещането на артилеристите.

Играта: Юнайтед бяха втори най-добри за голяма част от него, като Тони Адамс и Мартин Кеун преминаха всеки тест, който Червените дяволи поставиха. От другата страна Марк Овермарс, Денис Бергкамп и Николас Анелка създадоха огромни проблеми на защитата на Юнайтед. Overmars беше този, който разби задънената улица, като се захвана с удара на Anelka, за да победи хладнокръвно Шмайхел с оставащите 11 минути. Юнайтед изпадна в отчаян, като Шмайхел издърпа бедрото си, докато се оттегля към собствената си врата след късен удар напред.

Влиянието: Победата остави на Арсенал шест точки по-малко от Юнайтед, но контролираше надпреварата за титлата заради трите мача, които имаха над Червените дяволи. Фърги каза, че е неизбежно Арсенал да загуби точки – „Няма съмнение за това“ – и те го направиха. Но само след като спечели осем поредни победи, за да си осигури титлата, след като Юнайтед изравни два домакински мача с Ливърпул и Нюкасъл. Те също бяха изхвърлени от Европа от Монако в следващия си мач след поражението от Арсенал.

Челси 2-1 Ман Юнайтед – 2007/08
Обстоятелствата: Само три точки разделяха лидерите Юнайтед и Челси, когато двата клуба се срещнаха на Стамфорд Бридж в предпоследния мач за сезона. Но превъзходната голова разлика на Юнайтед го направи задължителна победа за сините на Аврам Грант.

Играта: Челси беше по-добрият отбор, но освен удара от воле на Джо Коул срещу гредата, те се мъчеха да пробият защитата, отрязана от Неманя Видич в началото, след като централният защитник постави лицето си на пътя на коляното на Дидие Дрогба. Сините обаче поведоха, след като Майкъл Балак отбеляза с глава в края на полувремето, но грешката на Рикардо Карвальо даде на Уейн Рууни изравняване през второто полувреме.

Това постави Юнайтед на преден крак и накара Челси да се кара помежду си. Но Юнайтед допусна дузпа за първи път през целия сезон, когато Майкъл Карик се справи с четири минути до края. Балак се засили, за да изпрати Едвин ван дер Сар по грешен път и да натрупа натиска върху Юнайтед с оставащи два мача.

Влиянието: Въпреки че преднината им беше намалена до голова разлика, Юнайтед възстанови хладнокръвието си, за да спечели последните си два мача срещу Уест Хем и Уигън и направи поражението от Челси незначително, докато сините можеха да изравнят само последния си мач за сезона у дома с Болтън. Челси имаше шанс за реванш в Москва на финала на Шампионската лига, но Джон Тери го прецака.

Ман Юнайтед 1-2 Челси – 2009/10
Обстоятелствата: Челси отново играеше наваксване два сезона по-късно, но възглавницата на Юнайтед беше само една точка, тъй като двамата съперници се срещнаха с шест мача до края.

Играта: На Юнайтед липсваше Уейн Рууни, който беше контузен в края на сблъсъка в Шампионската лига в средата на седмицата с Байерн Мюнхен. В негово отсъствие домакините се бореха за креативност и изостанаха след удара на Джо Коул в 20-ата минута. Решаващият момент дойде след 11 минути, когато Дрогба стреля с глава в секунда, която беше оставена да стои, въпреки че заместникът на Челси беше в офсайд. Федерико Мачеда отдръпна един, но Челси удържа огромна победа.

Влиянието: Челси се придвижи до върха с две точки преднина и остана там през останалите пет мача, въпреки едно поражение от Тотнъм. Юнайтед също спечели четири от последните си пет, но равенството в Блекбърн след поражението от Челси, което също беше последвано от излизане от Шампионската лига, позволи на сините да претендират за титлата, ако победят Уигън в последния ден. Те изчистиха с 8-0, след което спечелиха Купата на ФА, за да получат дубъла.

Ман Сити 1-0 Ман Юнайтед – 2011/12
Обстоятелствата: И двете страни се поклатиха в надпреварата за титлата, като Сити спечели една на всеки пет, за да даде на Юнайтед три точки предимство, когато отидоха на Etihad с три оставащи мача. Самият Юнайтед спечели една от предишните си три преди дерби, от което една точка би била достатъчна, за да запази контрола.

Играта: Знаейки, че равенството е подходящо, докато Сити се нуждае от победа, Фърги избра защитна форма, оставяйки Рууни да се труди сам. Сити с радост прие инициативата и те бяха по-добрият отбор, заслужавайки победата, дадена им от удар с глава на Винсент Компани в добавеното време на първото полувреме.

Влиянието: Сити и Юнайтед спечелиха предпоследните си мачове с 2-0 съответно срещу Нюкасъл и Суонзи, създавайки дузпи в последния ден. Юнайтед отиде в Съндърланд и спечели; Сити беше домакин на QPR просто още един нормален ден на Barclays.