Изчерпаният Мюнстер претърпява трудно поражение при Ексетър

Силно изтощен отбор на Мюнстер увисна за поражението с 13-8 от Ексетър на Санди Парк в първия мач от сблъсъка им на финалната 16-та шампионска купа на Heineken.

Chiefs гледаха на пътя си към значителна победа, след като опитите през първото полувреме на крайния защитник Стюарт Хог и фланкер Жак Вермюлен им доведоха до 10 точки напред.

Но засегнатият от контузия Мюнстър се събра, след като Ексетър беше намален до 13 души за една четвърт от втория период, когато крилото Оли Уудбърн и заместващият го опора Патрик Шикерлинг получиха бързо жълти картони.

Крилото, Шейн Дейли се докосна за Мюнстър, докато Бен Хийли изби дузпа, но голът на Хог от 45 метра в крайна сметка можеше да направи значителна разлика.

Ексетър, който иска да спечели Купата на Европа за втори път в рамките на три сезона, ще почувства, че е трябвало да сложат мача, преди да ги удари недисциплината.

Но Мюнстър, два пъти европейски шампион, показа запазена марка твърдост и издръжливост, за да организира интригуващ реванш на Thomond Park.

Ексетър нямаше контузени английски национали Джак Ноуел, Оли Девото, Люк Коуън-Дики и Джони Хил, но приветстваха в стартовия състав централният Хенри Слейд, опората Хари Уилямс и номер осем Сам Симъндс.

Проблемите с контузията на Мюнстър отстраниха капитанът Питър О’Махони и полузащитникът Джоуи Карбъри, а Саймън Зебо, Тадхг Бейрн и Гавин Кумбс също излязоха, тествайки ресурсите преди първата среща на отбора за Европейската купа от 2019 г. насам.

Старши треньорът на Ирландия Анди Фарел беше сред публиката и веднага видя Мюнстър в задния крак, когато Ексетър ги удари с брилянтен опит в шестата минута.

Слейд беше виден, но решителният ъгъл на атака на крилото на Том О’Флахърти отключи защитата на Мюнстър и Хог спринтира, за да даде на Чифс мечтан старт.

Ексетър продължи да доминира по отношение на притежание и територия и те почти взеха втори опит в средата на полувремето, когато капитанът Джак Йендъл почти пробиваше път.

Домакините продължиха да натискат, но нямаха по-нататъшна награда, тъй като комбинация от лошо управление и енергично справяне с Мюнстър им отказа по-здравословно предимство.

Но Exeter най-накрая бяха наградени две минути преди интервала, тъй като те направиха временно предимство на един човек.

Заместващият Мюнстър Джак О’Съливан, който замени номер осем Алекс Кенделън, получи жълт картон след техническо нарушение, а Вермюлен се разби от близко разстояние за втория опит на Чифс.

Симъндс пропусна преобразуването, но европейските шампиони през 2020 г. успяха да постигнат преднината си, като доминираха в повечето области.

Безмилостният подход на Ексетър продължи веднага след почивката и всичко беше в ръцете на Мюнстър в защита, докато схватката им беше под нарастващ натиск.

Но Шефовете бяха и свои собствени врагове, като допуснаха дузпи в заплашителни позиции и изпуснаха Мюнстер от дупката.

И с нарастващото влияние на ирландския отбор на Мюнстър Конър Мъри, гостите откриха сметката си чрез дузпа на Хийли след 57 минути.

Те бяха единствените точки в тесната трета четвърт, като след това Ексетър загуби Уудбърн, който получи жълт картон след ръка към главата на Найл Сканъл, а Шикерлинг след фал игра близо до собствената си линия.

Ексетър отговори на този двоен неуспех превъзходно, когато Хог пропусна гол – първият в кариерата му – точно в половината на Мюнстър и възстанови разликата от 10 точки.

Но това не продължи дълго, тъй като Мюнстър проби в полето и Дейли се възползва максимално от числения недостатък на Ексетър, за да докосне с оставащи 12 минути.

Ексетър се защити великолепно с изключени Уудбърн и Шикърлинг и те почти добавиха трети опит през умиращите секунди, но Кийт Ърлс се върна, за да откаже Уудбърн, който чукна след чист пробив.

Ексетър: Стюарт Хог; Оли Уудбърн, Хенри Слейд, Иън Уитън, Том О’Флахърти; 10. Джо Симъндс, Сам Маундер; Алек Хепбърн, Джак Йендъл (капитан), Хари Уилямс; Джони Грей, Сам Скинър; Дейв Юърс, Жак Вермюлен, Сам Симъндс.

Замени: Джак Инард, Бен Мун, Патрик Шикърлинг, Янес Кирстен, Ричард Капстик, Джак Маундер, Харви Скинър, Джош Ходж.

Мюнстър: Майк Хейли; Кийт Ърлс, Крис Фарел, Дамян де Алиенде, Шейн Дейли; Бен Хийли, Конър Мъри; Джеръми Лофман, Найл Сканъл, Стивън Арчър; Жан Клайн, Файн Уайчерли; Джак О’Донохю (капитан), Джон Ходнет, Алекс Кендълън.

Замени: Скот Бъкли, Джош Уайчерли, Джон Райън, Джейсън Дженкинс, Томас Ахърн, Крейг Кейси, Рори Сканъл, Джак О’Съливан.

Рефер: Пиер Брусет (FFR)